Jag heter Johanna Cratz och har arbetat som ridlärare på Ystad Ridklubb sedan våren 2011. Under den här tiden har jag haft två små avbrott och fått två barn, Julia och Elias.
Vi bor i Svarte tillsammans med katten Stina och pappa Jens. Ingen av de senast nämnda är intresserad av hästar överhuvudtaget men kanske kan vi få Jens upp på hästryggen i alla fall?
Jag har arbetat med hästar sedan år 2000 men har ridit så länge jag kan minnas.
Har arbetat som tävlingshästskötare, drivit eget stall, arbetat som stallchef och nu som ridlärare. Jag har gått hippologutbildningen och är utbildad ridlärare, eller level II enligt förbundet.
Jag har ingen egen häst just nu men har tävlat både hoppning och dressyr. Nu har jag ju den stora förmånen att få rida på våra ridskolehästar och mitt mål är att även dessa ska ut och tävla lite.
Jag hoppas att vi ses på klubben, alla ni som rider på våra lektionshästar, ni med egen häst och såklart alla föräldrar, farmödrar, syskon och andra som hittar till oss.
Vi håller på att planera inför en spännande termin så håll ögonen på hemsidan eller Facebook.